IM 5080 UL
Minischerenbühne mit 6,90 m Arbeitshöhe und 230 kg Traglast
The IMER mini scissor lift IM 5080 UL is a compact and easily maneuverable aerial work platform. Equipped with an electric drive on the rear wheels and electric front steering, it enables maximum precision of movements. This machine is suitable for work up to a maximum working height of 6.90 m outdoors and 4.45 m indoors. The platform size of 1.34 x 0.70 m (without extension) and the manual platform extension of 0.66 m provide an enlarged working area and ample flexibility. The IM 5080 UL is powered emission-free by a battery pack (24 V/85 Ah C5 AGM battery). With a load capacity of 230 kg (approved for 1 person) and a low total weight of only 750 kg, it is a reliable solution that also makes transport significantly easier.
Product Details
| Type | Scissor lifts |
|---|---|
| Manufacturer | IMER |
| Model | IM 5080 UL |
| Condition | New equipment |
| Working Height | 6.90 m |
| Platform Height | 4.90 m |
| Basket Load | 230 kg |
| Basket Length | 1.34 m |
| Basket Width | 0.70 m |
| Transport Length | 1.49 m |
| Transport Width | 0.78 m |
| Transport Height | 1.99 m |
| Lifting System | Scissors |
| Engine | Battery |
