JIBBI 1290 RT PRiMO
12-metre crawler work platform with movable cage boom and increased ground clearance
The JIBBI 1290 RT PRiMO from Almacrawler is a compact and powerful crawler work platform for demanding terrain. It achieves a working height of 12 m and a lateral outreach of up to 9.20 m with a basket load of 250 kg. The slewing tower swivels ±190°, the workman basket ±70°, and offers space for two people plus tools.
With compact transport dimensions (5.12 m x 1.98 m x 1.99 m), it is easy to transport. The platform travels safely at up to 0.7 km/h at full height and 3.6 km/h on level ground. It compensates for inclines of up to 25° and declines of up to 5°. It is powered by a low-maintenance 48V lithium battery (440 Ah) for long operating times.
The total weight is 5,820 kg. The JIBBI 1290 RT PRiMO offers stable, flexible and environmentally friendly height access technology.
Product Details
| Type | Specialised work platforms |
|---|---|
| Manufacturer | ALMAC |
| Model | JIBBI 1290 RT PRiMO |
| Condition | New equipment |
| Working Height | 12.00 m |
| Platform Height | 9.90 m |
| Lateral Range | 9.20 m |
| Basket Load | 250 kg |
| Basket Length | 1.80 m |
| Basket Width | 0.74 m |
| Transport Length | 5.12 m |
| Transport Width | 1.98 m |
| Transport Height | 1.99 m |
| Weight | 5,820 kg |
| Climbing Power | 25° |
| Lifting System | Telescope |
| Engine | Battery |



