BIBI 1090-BL PRiMO LTH
Fully electric 10-metre scissor lift with bi-levelling system
The BIBI 1090 PRiMO from ALMACRAWLER is the first fully electric 10 metre scissor lift with crawler drive and a removable, replaceable battery pack. Thanks to its electric drive, it operates emission-free and is ideal for use indoors and on construction sites with high safety and productivity requirements. With a working height of up to 10 metres and a load capacity of up to 300 kg, it offers high performance and stability. The BL line's patented self-levelling technology enables work on slopes of up to 20°, while the ATS Automatic Track Tensioning System automatically tensions the tracks to ensure maintenance-free operation. A particular highlight is the fully detachable Power Pack, which can be easily transported and replaced thanks to the integrated forklift pockets. With a compact transport length of 2.35 metres and a platform extension of 1.12 metres, the platform remains manoeuvrable and versatile. The BIBI 1090 PRiMO ELC is powered by a powerful Lead Crystal battery (180Ah - 48V).
Product Details
| Type | Specialised work platforms |
|---|---|
| Manufacturer | ALMAC |
| Model | BiBi 1090-BL PRiMO LTH |
| Condition | New equipment |
| Working Height | 10.00 m |
| Platform Height | 8.00 m |
| Platform Range | 1.20 m |
| Platform Load | 300 kg |
| Basket Load | 300 kg |
| Basket Length | 1.80 m |
| Basket Width | 1.29 m |
| Transport Length | 2.35 m |
| Transport Width | 1.64 m |
| Transport Height | 2.09 m |
| Weight | 2,880 kg |
| Climbing Power | 25° |
| Lifting System | Scissors |
| Engine | Battery |















